

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2 Ω |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 years ago) |
| Type | Molded |
| Height - Seated (Max) | 2.3 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Features | General Purpose |
Stock: 2492
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28811
Ext.Price$0.28811
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28811 | $0.28811 |
| 10 | $0.27187 | $2.71870 |
| 25 | $0.26936 | $6.73400 |
| 50 | $0.26687 | $13.34350 |
| 100 | $0.26441 | $26.44100 |
| 300 | $0.26197 | $78.59100 |
| 500 | $0.25955 | $129.77500 |
| 1000 | $0.25715 | $257.15000 |
| 3000 | $0.25477 | $764.31000 |
